Each category in the One World Media Awards is judged by a carefully selected panel, all of whom are distinguished members of their professions with expertise in the relevant areas. The jurors are drawn from all sectors of the media industry and not-for-profit sector.
International Journalist of the Year Award
Jacqueline Simmons
Executive Editor | Global Business, Bloomberg News
Jonathan Miller
Executive Director, Homeland Productions
Zanny Minton Beddoes
Editor-in-Chief, The Economist
Raymond Whitaker
Freelance Writer, Editor and Commentator
Feature Documentary Award
Mohamed Jabaly
Filmmaker and Artist
Dominique Young
Executive Producer
James Jones
Documentary Filmmaker (Emmy award winning and BAFTA-nominated)
Liesel Evans
Creative Director, UK Factual
New Voice Award
Adeyemi Michael
Filmmaker
Tracy Mcveigh
Editor | Global Development, Guardian News and Media
Sarah Waldron
Executive Producer, BBC Current Affairs
Burhan Wazir
Consulting Editor, WikiTribune
Television Documentary Award
Uli Hesse
Filmmaker and Journalist, Stolen Moments
Rodrigo Vazquez
Film Director & Producer
Shaminder Nahal
Commissioning Executive - Specialist Factual, Channel 4
Alison Rooper
Executive Producer, InFocus Productions
Radio Award
Ismail Einashe
Freelance Journalist
Andrew Spence
Projects Manager & Producer, We Are Unedited
Natalia Antelava
Chief Executive & Editor in Chief, Coda Story
Leo Hornak
Reporter and Producer, BBC World Service
Print Award
Megan Gibson
Foreign Editor, Monocle
Poorna Bell
Author and Senior Editor
Mark Rice-Oxley
Head of Special Projects, Guardian
Lianna Brinded
European News Editor, Quartz
Digital Media Award
Maegan Tillock
Producer
Juliet Riddell
Head of New Formats, Financial Times
Kim Bode
Community and Product Operations Manager, News Deeply
Lindsay Poulton
Executive Producer | Documentaries, Guardian
News Award
Caro Kriel
Europe News Director, Associated Press
Pete Jeary
Video Producer, NBC News
Versha Sharma
Senior correspondent & managing editor, Now This Media
Afua Hirsch
Author, Journalist and Broadcaster
Refugee Reporting Award
Kristy Siegfried
Senior Editor & Writer, UN Refugee Agency
Sasha Polakow-Suransky
Deputy Editor, Foreign Policy Magazine
Estephan Wagner
Documentary Director & Editor
Hassan Akkad
Filmmaker
Student Award
Andrew Roy
Foreign Editor and Deputy Head of Newsgathering, BBC
Lara Akeju
Commissioning Executive, Channel 5
Dominic Sivyer
Documentary Director, Minnow Films / BBC
Jane Drinkwater
Freelance TV Producer / Director
Women Entrepreneurs Reporting Award
Minna Salami
Writer and Speaker
Adrienne Klasa
Development Finance Editor, The Banker and fDi magazines | Financial Times Group
Victoria Bridges
Executive Director, GlobalGirl Media UK
Stella Paul
Award-winning Journalist
Popular Features Award
Ninder Billing
Executive Producer, The Garden
Will Rowson
Executive Producer, True North
Satmohan Panesar
Commissioner, ITV Factual Entertainment
Mona Chalabi
Data Editor, Guardian US
Short Film Award
Gaia Meucci
Short Film Programmer, Encounters Short Film and Animation Festival
Shelley Jones
Video Commissioner, NOWNESS
David Alter
Director of Programmes, Economist Films
Hunter Holcombe
Executive Producer, AJ+